Vroče potopno cinkanje se vse bolj uveljavlja namesto barvanja. Razlog je v bolj kakovostni in trajnejši protikorozijski zaščiti ter stroškovne in ekološke sprejemljivosti.
Vroče cinkanje, kot protikorozijska zaščita, ima v primerjavi z barvanjem veliko drugih prednosti.
Zavedanje o prednostih uporabe vročega cinkanja kot protikorozijske zaščite v Sloveniji raste. Je pa v primerjavi z zahodno Evropo še precej nizko. samo v Evropi se letno pocinka blizu sedem milijonov ton jekla.
Pocinkano jeklo ne zbuja nobenih dvomov o kakovosti, saj neprimerno pripravljene površine ni mogoče uspešno prekriti s cinkom. S premazi lahko prekrijemo jeklo kljub slabo pripravljeni površini, kar pa lahko privede do hitrega propadanja materiala. Ena pomembnih prednosti cinkanja je še notranja zaščita votlih konstrukcij, česar s premazi ni možno izvesti.
Z vidika varovanja okolja je pomembno, da vroče pocinkani sloj ne potrebuje nobenega vzdrževanja več, medtem ko kakovostni premazi z barvo potrebujejo popravilo po 10 letih, kasneje pa tudi vse bolj pogosto.
Sodobna tehnologija vročega cinkanja zagotavlja ekološko manj obremenjujoč postopek, saj se vse emisije cinkovega kotla in komore kemijske predpriprave filtrirajo v suhem filtru belih dimov in pralniku kislinskih hlapov. Ves pretok izrabljenih kemikalij je zaprt, zato obratujemo brez izpustov tehmološke vode v zunanje vodotoke ali kanalizacijo. Delavci ne opravljajo dela znotraj prostorov, kjer so viri izpustov.